Sverige

Poliser i Norrköping under bråken. Foto: TT
Poliserna blev varnade
Under påsken var det
stora bråk på flera
platser i Sverige.
Många poliser blev skadade.
Människor attackerade poliserna.
Efteråt sa polisernas chef
att poliserna blev överraskade.
De visste inte om
att det kunde bli bråk.
Men det var fel.
Grupper inom polisen fick
varningar för att det kunde bli bråk.
De fick veta att vissa personer
skulle attackera poliserna.
Det är programmet Ekot
i Sveriges radio som fått veta det.
Polisernas chef Anders Thornberg
säger att poliserna ska undersöka
vad som har hänt.
Vid bråken var det många
personer som kastade stenar
och förstörde polisernas bilar.
8 SIDOR/TT
11 maj 2022
Det är synd att på påsken och i Ramadan sker sådana dumma bråk! Helt onödigt!
Det är omänskligt att kasta en sten på en annan. Vad är deras syn på livet? Du bor nu i ett civiliserat och demokratiskt land som inte bryr sig ett dugg om religion. Det finns saker som är mycket viktigare än religion. Vakna till liv!
Stenkastning mot polisen av satungar i 15- 30 års åldern, tyder på en mycket dålig uppfostran,på 1960 talet har dom fått smörj för sådana tilltag
till vetenskap
😂😂
Det finns inte saker som är mycket viktigare än religion .
Fattar inte, polis, bråk, stenar, varning, bil
Till vetenskap
Sluta religion är faktisk viktigt för andra
Man behöver inte sluta med religion. Men man kan inte sätta religion före allt och alla. Enkel!
Yttrandefriheten är för många helig i Sverige, vilket gör att man t ex under en demonstration får bränna religiösa skrifter. Men man borde nog ha en lag som säger att demonstrationer som kan leda fram till våldsamma upplopp ska hållas på lämplig plats.
min mamma är polis och hon var där det är hemskt
vad hände med din mamma!😱
Till vetenskap
Gå bränn Torah får du se att hela Sverige kommer att fördöma det. Men men tanken är splittring. Bränn pride flaggan eller Israels flagga får du se vad som kommer att hända. politiker har väl som systematisk mål landet Sverige blir splittrat. Det är skillnad på folk och folk.
Alltså man kan prata vad man vill men att bränna Koran är fel! Det sårar mig verkligen! Sverige har flera tusen muslimer här och börde vissa respekt! Det Räcker faktisk! Det är skam för hela samhälle!
Vad är hans problem vilken kille